Stránky věnované skutečným a airsoftovým Delta Force --- Pouze pro osobní potřebu admina, žádná prezentace...

Airsoft-Hra která zachvátila spoustu lidí ať mladých, tak i starších, pro někoho je to jen hra, ale pro jiné je to i životní STYL.

Jak se starat o svého miláčka??

Jak na upgrade AEG?

AEG lze upgradeovat pomocí spousty způsobů - liší se jak cenou, tak složitostí a možností udělat to na koleně. Začnu těmi nejjednoduššími...


Díl 1.

AEG lze upgradeovat pomocí spousty způsobů - liší se jak cenou, tak složitostí a možností udělat to na koleně. Začnu těmi nejjednoduššími:

Výměna hlavně za ráži 6,04. Podle mě nesmysl. Zvlášť pokud vám někdo nabízí hlaveň za 3 tisíce. Já užší hlaveň mám, ale kdybych to mohl vrátit, peníze se dají utratit lépe. Nedosáhnul jsem ani cca 10% zlepšení dostřelu nebo soustřelu. Cena 800-3000 Kč

Vypodložení pružiny. Nedoporučuji - každá pružina je udělaná tak, aby měla nějakou sílu při dané délce a není radno měnit její pracovní podmínky. V lepším případě to nebude střílet a přijdete o pojistku, v horším případě orvete kolečka.

Nová pružina. Někde na internetu jsem našel následující tabulku:


Systema
pružina
PDI
pružina
FPS
(0,20g BB)
Energie
(J)
Mám zesílit
mechabox?
A co
kolečka?
A co
ložiska?
M90 100% 295,28 0,81 x x silon
M100 120% 328,08 1,00 x x silon
M120 170% 393,70 1,44 x nová kov
M130 210% 426,51 1,69 raději ano nová kov
M140 240% 459,32 1,96 ano nová kov
M150 270% 492,13 2,25 ano nová kov
M160 N/A 524,93 2,56 ano nová kov

pozn. rychlost v m/s je u M90 90metrů, u M140 140 metrů.. atd.

Jinými slovy: M100 skousne bez jakékoli další změny skoro každá flinta, kromě starých MP5, které měly motorek EG560. Ten to fakt nepobere, zkoušel jsem to.. Od M120 už se vyplatí myslet na zadní kolečka a koupit lepší kolečka.. Jak na samotnou výměnu, se dočtete ve druhém díle článku.

Takže teď máme pokryté možnosti hlavně a síly péra. Zbývá jen mezičlánek - píst. Nejlevnější řešení (zadarmo), spočívá v navrtání čela pístu, čímž se zlepší těsnění. Mrkněte na obrázek:Sorry za nekvalitu, ale snad to bude jasné. Čelo pístu sestává ze dvou bílých kroužků, které mezi sebou mají černé gumové těsnění. Pokud do předního kroužku vyvrtáte několik dírek (jak naznačují červené šipky), těsnění se při pohybu pístu vpřed "nafoukne" a bude těsnit líp. (Když se podíváte třeba na písty Systema, všechny to mají takhle řešené).

Můžete na to ovšem jít "z gruntu" a koupit nový píst. Ovšem pozor, musí na sebe sedět s čelem válce, takže zpravidla měňte jak píst, tak válec.

Pokud budete mít celou sadu Systema Full Tune Up Kit, nebo kolečka se šikmými zuby, budete potřebovat píst s polovičními zuby. Stalo se mi, že mi prasknul jeden zoubek na pístu a potřeboval jsem nový - v Anareu mi řekli, že ten s celými zuby je dokonce lepší, ale ouha - vůbec tam nejde! Takže pozor na to, abyste měli kolečka kompatibilní s pístem! Jak na samotnou výměnu, najdete ve druhém díle článku.

Osobně doporučuji navrtat standardní píst a měnit ho až s širším upgradem, tj. až budete měnit pružinu i kolečka.

No a teď co k čemu?

M100 - nemusíte nic dokupovat, stačí nepokoušet se o změnu u starých MP5 Marui. M120 - nová kolečka, ložiska můžete nechat, baterka to utáhne, jen budete střílet pomaleji. Můžete dokonce nechat stará kolečka, ovšem počítejte s tím, že vám jednou vyplivnou a pak je budete muset měnit.
M140 a výše - zesílený mechabox, kolečka se šikmými zuby, kovová ložiska. Když už jste v tom, tak i nový píst a válec. Budete potřebovat pekelnou baterku. 12V je podle mě moc, ale 9.6 je fajn. 8.4 střílí dost pomalu, ale pořád je to dávka.

Nejlepší volba je podle mě Full Tune Up Kit od Systemy. Najdete v něm všechno a nemusíte si lámat hlavu s kompatibilitou.

Na závěr rada nad zlato - ať už upgradujete nebo ne, jakmile vám flinta přestane střílet, zkontrolujte pojistku. Jestli je v pořádku, máte smůlu - sbalte se a jděte domů šroubovat. Nepokoušejte se dál střílet - i když to třeba vypadá, že se nic neděje a motorek vesele vrčí, mohou se uvnitř mechaboxu dít podivuhodné věci, které vás v součtu mohou připravit o tisíce korun.

Díl 2.

Jednoho dne jsem se rozhodl upgradeovat svou G3A3. Od rozhodnutí po realizaci je několik kroků, které ale nejsou tak strašné, nicméně pro začátečníka dost složité. Navíc jsem nikde nenašel solidní radu, což je důvod pro tento článek. Musíte totiž:

1. Sehnat upgrade sadu, resp. jednotlivé díly (K volbě by měl napovědět první díl článku)
2. Namontovat ji (nebo nechat ji namontovat)

Kde sehnat upgrade set?

1. nejpohodlněji třeba u BAS Praha - ovšem za nehoráznou cenu
2. na www.airsoftguns.cz - slušné ceny, bez rizika
3. já zvolil nejlevnější a nejrizikovější cestu - objednal jsem si to přes internet a.. naštěstí vše dorazilo

Nechat si set namontovat u BAS je hloupá varianta - chtějí si tam pušku týden nechat a stojí to okolo litru. Úplnej nesmysl. V Anareu v Praze to možná udělají taky, ale neptal jsem se na cenu, ani na čas.

Nejlepší metoda je udělat to sám. Výhody jsou zřejmé:

- nemusíte mít strach, že vám tam někdo dal něco jiného a vaše fungl nové drahé součástky si nechal (i když obě firmy jsou snad solidní)
- pochopíte velmi přesně, jak to všechno funguje
- když se něco porouchá, většinou ihned vytušíte, co to bylo a dokážete si to SAMI opravit
- můžete si po libosti "tunovat" tj. měnit pružiny, kolečka, těsnění, písty...

V dalším textu popíšu stručně, jak na to (vložené obrázky jsou beze svolení vzaté z podobného, ale zbytečně složitého návodu, který je např. zde

Hlavní věc je - nebát se. Všechno jde znovu složit a Mechabox není vlastně nijak složitá věc.

Před operací si sežeňte: sadu šroubováků (normální, křížové a šestihranné různých velikostí), sadu hodinářských šroubováků (třeba u G3 je jeden opravdu mrňavej šroubek), kulaté pilníčky, silikonovej sprej, silikonovou vazelínu (bílou). Obě věci by měli mít v lepší drogerii nebo železářství/instalatérství. Pokud neseženete, použijte to, co zbylo na starých kolečkách. Teoreticky by totiž (kromě pístu) nemuselo být žádné mazání, naopak - čím více mazání, tím více následné špíny. Prach totiž s olejem vytvoří opravdu hnusnou brusnou pastu.

Takže teď máte všechno pohromadě, sedíte u velkého stolu s dobrým světlem a zhluboka jste se nadechli. Jdeme na to:

Nejdřív musíte vymontovat z pušky mechabox. Na to přijdete sami - každá puška (samopal) je jiná, takže nemá smysl tady cokoli popisovat.
Jen pár detailů - vypněte úplně HopUp, abyste ho neroztrhli, až to budete dávat za dvě hodiny zase dohromady. Budete muset rozšroubovat pažbičku a vyndat motorek.. pozor - ve středu dna víka pažbičky je červík, na který ani nesáhněte. Nastavuje hloubku ponoření motorku do mechaboxu. Hned z druhé strany víka tlačí tenhle červík na malé kovové kolečko, které vypadne, jakmile víko sundáte - neztratit!!
Zapamatujte si, jak jsou dráty na motorku zapojeny, i když to bývá označeno. Poslední nepříjemnost je odšroubování pažbičky od mechaboxu. Drží jí 2 křížové šroubky, které jsou hluboko v pažbičce a blbě se k nim dostává. Jakmile pažbičku stáhnete, vypadne malinká kulisa přepínače střelby - neztratit. po demontáži byste měli být někde tady:Jak vidíte, mechabox II drží pohromadě 8 šroubků. Jsou různě dlouhé, takže si je uspořádejte po stole tak, abyste je nezaměnili - je to jednodušší, než to pak složitě třídit.
Jakmile všechny vyšroubujete, nelekejte se, nic se nerozpadne.. drží to dost pevně, i když bez lepidla. Teď pozor, do levé ruky vemte větší normální šroubovák a pravou zmáčkněte válec na levé straně (na obrázku ta zlatá část mechaboxu). Šroubovákem zajeďte do nějaké díry (u spouště nebo vzadu) a zkuste to rozevřít. Nakonec to povolí - pořád ale držte válec. Jakmile jsou poloviny od sebe, můžete vyndat pružinu. Kdyžtak mrkněte na další obrázek, abyste věděli, jak to vypadá a kde ta pružina vlastně sedí. Když se stane, že vylítne, tak se nic neděje. Hlavně aby někoho nestrefila. Originální M90 navíc i při vylétnutí nikomu neublíží..
Takže teď jsme tady:No a teď už je to hračka. Vyndejte píst, válec, trysku a nabíjecí kulisu (to je ten zlatej kus s tím šloufkem, kterej vede k hornímu kolečku) je tam jen malá pružinka, která jde v pohodě sundat. Dál vyndejte kolečka, pokud možno i s ložisky, a dejte je někam stranou.
Teď je otázka, co všechno budete upgradeovat. Pokud máte Systema Full Tune up Kit, máte postup trošku složitější. Pokud jen měníte píst, ložiska a kolečka či brzdu zpětného chodu, přeskočte následující odstavec.

Full Tune Up Kit obsahuje (jak to říct) takovou páčku s dírou uprostřed, která zastaví mechabox po jednom výstřelu, pokud máte přepnuto na Single střelbu. Abyste ji mohli vyměnit, musíte odšroubovat spoušťové ústrojí. není na tom nic složitého, jen si dobře zapamatujte, jak jste to dělali, ať to dokážete zase sešroubovat. Jen pozor na malinkaté pérko až u samotné páčky. Blbě se nasazuje. Jestli měníte i mechabox (za zesílený), musíte i z druhé strany mechaboxu vysunout kulisu a dát jí do nového.

Fajn, takže teď ložiska - zaprvé je nutné, aby seděla v mechaboxu (takže pokud necháváte stará, přeskočte odstavec). Může se stát, že jsou moc velká a nejdou tam - pak stačí pilníkem nebo vrtákem raději ručně zvětšit otvor v mechaboxu - opatrně, postupně, ať neuděláte moc velkou díru. Ložiska musí zapadnou perfektně a úplně dolů.. přesně jako ta bílá silonová, která byla v originále.

Ložiska ovšem musí taky perfektně sedět ke kolečkům. Takže pokud se netočí úplně perfektně i bez mazání, ke slovu přijde tenký kulatý pilníček a šestinásobné piplání.

Takže kolečka a ložiska bysme měli. Teď je namazat bílou silikonovou vazelínou a zasadit. Mazání opravdu jen zlehka - klidně méně, než měl původní mechabox. Zasazení je snadné, podle druhého obrázku. Jediná finta je horní kolečko - mělo by být tak, jak je na obrázku, tj. aby nepřekáželo nabíjecí kulise, která jde od trysky válce. Nezapomeňte u spodního kolečka nasadit správně stavítko zpětného chodu!

Tak a teď je potřeba kolečka správně vycentrovat a osadit. Z původního mechaboxu by měly zbýt tenké podložky - zřejmě budou naplácnuté na těch starých silonových ložiscích. Připravte si je a mechabox ručně sesaďte (bez pístu a bez válce). Jednak si natrénujete sesazování a až to bude naostro, půjde to snáze, a jednak je to nejlepší cesta, jak kolečka prověřit. Sesazený mechabox jednou rukou pevně zmáčkněte tak, jak by ho mačkaly šrouby, tj, aby nebyla na žádné jeho straně škvíra a strčte prst druhé ruky k hornímu kolečku. Mělo by se točit jen na jednu stranu a naprosto volně. Pokud ne, zkontrolujte znovu vztah ložiska-kolečka. Fajn. Pořád ještě nemáte vyhráno - teď vezměte tužku nebo něco ostrého a zkuste z boku mechaboxu zatlačit na osy koleček. pokud se hýbou, je třeba mezi ložisko a kolečko vsadit jednu z těch tenkých podložek. Pokud to ale dáte špatně, přestanou se kolečka volně točit.. Tohle je nejnudnější část - je třeba zkoušet a zkoušet, dokud to nebude perfektní. Kdybyste se na podložkování vykašlali, sice by to střílelo, ale po čase by to mohlo začít dělat neplechu.

Takže hotovo.. Teď teda znovu rozborka a nasazení válce a pístu. Foukněte dovnitř válce trochu silikonového oleje a sesaďte i s pérem a vodícím trnem. Měli byste být u obrázku 2. Teď to bude nepříjemnost - pokud máte M90, M100 nebo snad i M120, bude to pořád pohoda. Jestli máte M130 nebo víc, zapotíte se.. Nasaďte si horní půlku mechaboxu na prsty pravé ruky a pevně jimi držte levou část válce, levou rukou narvěte pružinu i s trnem dovnitř a zapřete o spodní část mechaboxu. Uff. Odpočiňte si a začněte zleva (od trnu) nasazovat pravou půlku boxu. Celou dobu pozor na to, abyste nehnuli s kolečky či zpětnou brzdou. Překážet taky bude u spouště taková potvora, která zabraňuje stisku spouště, když máte zajištěno. Jakmile máte secvaknuto, je vyhráno - sešroubujte to!

Při šroubování bacha na závity - litinu by vám pak nikdo neopravil. Nejlepší je šroubek nasadit a povolovat, dokud necvakne a až pak opatrně utahovat.

Teď už jen znova sesadit pušku a vyzkoušet na lidech!

Žádné komentáře
 
Velký díky a taky velká omluva patří Deltě Trutnov a obchodu Airsoftguns.cz,hlavně za jejich články o deltě a zbraních, takže díky moc..