Stránky věnované skutečným a airsoftovým Delta Force --- Pouze pro osobní potřebu admina, žádná prezentace...

Airsoft-Hra která zachvátila spoustu lidí ať mladých, tak i starších, pro někoho je to jen hra, ale pro jiné je to i životní STYL.

M 60

Snad nejtěžšími airsoftovými zbraněmi dneška jsou zbraně ze série M60 značky TOP. Takže – co je na M60 E3 tak zvláštní kromě váhy :-)...


Napřed něco o jejích skutečných sestřičkách M60 a M60 E3. Kulomet M60 byl ve výzbroji americké armády od 50tých let minulého století, vyrobený ráže 7,62mm NATO, ideálně plnil předpoklad k použití jako podporná zbraň pěchoty. Má snadno odmontovatelnou hlaveň, při přehřátí se jen vymění... M60 je podepřený těžkou dvounožkou, též se může vyměnit za ještě těžší trojnožku. M60 E3 byla konstruovaná jako lehčí verze M60, s pasivním chlazením, přenosná s dvoj- či trojnožkou. M60 E3 má odlišný systém podpory kvůli větší stabilitě.Odlehčení hlavně se u E3 podepsalo na kadenci 200 ran za minutu a nevhodnosti pro delší palbu. Tyto aspekty zapříčinili poměrně omezené použití na bojových polích. E3 se však poměrně úspěšně medializovala svou účastí ve filmu. Nemohu opomenout film Rambo či Tři králové (Three Konga) kde se vyjímala namontovaná na Hummeru. Důvod proč se filmoví režiséři tak rádi uchylovaly k tomuto macíkovi jistě nemusím vysvětlovat. Drsný vzhled a vražedné charisma vyzařuje z každého jejího šroubku.

Airsoftová E3 byla dokončena roku 1999. Skutečně vzbuzovala strach a respekt. Při jejím zkoušení se nám to potvrdilo. E3 je postavena převážně z kovu je to na ní také cítit, váží něco málo přes 5 kg!!! S touto váhou je téměř nemožné držet ji jen v jedné ruce (že jo, machři).Co je z kovu jmenovat nebudu, větší význam má spíše jmenovat co je z plastu: rukověť, spodní část pod hlavní a malá část těla. E3 díky své kratší hlavni a délce 930mm je mnohem kompaktnější než M60 a snáze se s ní manévruje. Oproti verzím M60 DX a STD které se svými rozměry kralují ve venkovním terénu se M60 E3 hodí využít do budov! Její integrovaná dvojnožka se dá velmi snadno a rychle rozložit když potřebujete okamžitou podpornou palbu. A to je to, proč byla M60 E3 vytvořená.

Mířidla vám umožní rychle a pohodlně zacílit (co vás jistě zaskočí a překvapí – nejsou nastavitelná, ale kdo by hrál na milimetry když má kulomet???). Pro puntíčkáře se dají nastavitelná mířidla pořídit, ale dají si za to "poctivě" zaplatit. Držáček na ruku je samozřejmě z kovu a tak (nejdete-li v kvádru na obchodní jednání) se dá nosit pohodlně jako kufřík. M60 E3 nepoužívá systém klasických zásobníků, ale má svůj vlastní velký zásobník na 1200 kuliček. Přístup je snadný, stačí odklopit víko. Jedna nepříjemnost přeci jen z takto řešeného zásobníku vyplívá – nedá se vystřelit, je-li zbraň vzhůru nohama. Kdo by však s M60 E3 bojoval stylem spící netopír…? Myslím že, byť jen estetické, přidání kulometného pásu s nábojnicemi 7.62mm na rezervoár s náboji je více než samozřejmé. Nu řekněte sami nevypadá to kouzelně...E3 napájí speciální 9,6V baterie, uložená v přední rukověti. Baterie má tvar kvádru a tudíž do pouzdra na zbrani nelze uložit klasické baterie pro Marui AEG (pro porovnání M60 STD DX používá standardní baterii typu Large).Jak jsme se mohli přesvědčit, E3 neublíží ani hrubší zacházení, kterého se jí při jejích rozměrech a váze v boji dostane víc než dost. Série TOP M60 mají jen plnoautomatický režim, stejně jako jejich reálné předlohy. Stlačením spouště dojde (samozřejmě) k zahájení palby, avšak s mnohem silnějším rachotem než jsme zvyklí u AEG od Marui. TOP neuvádí žádné přesné parametry, přesto motor má výborný výkon, přesně takový jaký od takovéto zbraně očekáváme. Dle našeho názoru střílí stejně, ne-li rychleji, jako AK47 s motorem EG700. Síla však není nikterak ohromující. E3 bez upgrade dosahuje rychlosti kuliček 270fps (82,3m/s) což je jako MP5 A5 a SD6 (Marui). S dobře seštelovaným hop-upem se dá zasáhnout až na padesát metrů, ale už je zde znát jistý rozptyl. Přesnost není zrovna silnou stránkou této zbraně, přesto stále dostačuje k zasáhnutí lidského terče. Nesmíme zapomenout že E3 není určená k primární palbě, ale jako podporná zbraň; 270fps a 1200 ran spolehlivě udrží hlavy všech vašich protivníků při zemi dokud se vaše jednotka nepřeskupí na jinou pozici.Zároveň jsme si ověřili že psychologický efekt z kulometu M60 E3 je neporovnatelně větší než u všech AEG dohromady. Bohužel (pro nás co neradi umíráme zaplaťpánbůh) M60 E3 nemá v podstatě žádný upgradeovací potenciál, protože nemá klasický mechabox. Navíc díky své speciální vnitřní konstrukci a vysoké ceně si jakékoli změny většina rozmyslí (přesto už se objevili i tací kteří svou E3 osadili mechaboxy Marui AEG). Jak jsem již řekl, mohu doporučit osazení nábojnicového pásu 7.62mm. Nadšenci z Japonska dokonce osadili M60 E3 po čas boje na své Jeepy!Takže, chcete airsoftový kulomet? Připravte peněženku „na vítr“ a stačí se rozhodnout která z M60. Chcete větší, dejte si M60 STD s váhou 5,2kg a délkou 1100mm, nebo třeba M60 E3 LONG, což je E3 s prodlouženou vnější hlavní (přesnost ani síla se nezmění).

V podstatě je to jedno jakou M60 si zvolíte, stejně se stanete oblíbeným, ba milovaným a vyhledávaným protihráčem. Hlavně sniperů...ale stejně je to nádhera

 
Velký díky a taky velká omluva patří Deltě Trutnov a obchodu Airsoftguns.cz,hlavně za jejich články o deltě a zbraních, takže díky moc..