Stránky věnované skutečným a airsoftovým Delta Force --- Pouze pro osobní potřebu admina, žádná prezentace...

Airsoft-Hra která zachvátila spoustu lidí ať mladých, tak i starších, pro někoho je to jen hra, ale pro jiné je to i životní STYL.

Rádiová komunikace

V poslední době se stále více můžeme setkat s vysílačkami PMR. Proč by také ne, když jsou dostání už i v hypermarketech. Je však důležité si pamatovat, že i když tyto radiostanice seženete v leckterém hračkářství, tak to není v žádném případě hračka...


PMR (Private Mobil Radio) se staly doslova hitem. Jejich jednoduchost, dostupnost, nízká cena a celkem slušná výkonnost při malých rozměrech z nich dělá "vysílačku pro všechno" a airsoft nevyjímaje.

Komunikace na tomto pásmu probíhá zcela zdarma a tak spousta lidí z toho vyvozuje, že si můžou dělat na pásmu co chtějí, což není vůbec pravda. Provoz na tomto pásmu se řídí Generální licencí (GL-3/R/2000), kterou Český Telekomunikační Úřad přijal v září roku 2000. Jedná se o ujednání, které je téměř shodné v celé Evropské Unii, takže tyto vysílačky můžete používat skoro bez omezení na celém starém kontinentu. Jen zřídka má některý stát výjimku (např. ve Francii se myslím nesmí používat 1. a 2. kanál).Tím, že si vysílačku koupíte, se z vás vlastně stává radioamatér bez zkoušek. Je dobré se proto alespoň trochu seznámit s některými částmi GL, aby jste se pak náhle nedivili, když vás někdo chytí za ruku na nedovoleně upravené vysílačce.

Dalším důležitým "dokumentem" jsou nepsaná pravidla radiokomunikace, na která se také velice často zapomíná. Musím však uznat, že při akcích se tyto pravidla moc často neporušují – to už spíš při používání doma. Dříve než se u nás objevili PMRka, tak si radioamatéři užívali jen CB (Citizen Band – občanské pásmo). Tyto vysílačky jsou celkem velké a pracují na frekvenci okolo 27 MHz (High Frequncy – Krátké vlny – KV – vlnová délka okolo 15 m).

Z toho plyne hlavní výhoda PMR radiostanic. Jejich vlnová délka je okolo 70 cm, což prakticky znemožňuje možnost atmosférického rušení a i s poměrně malým výkonem stanic je možné navázat spojení na velkou dálku při podmínce přímé "viditelnosti". Problémem je malá ohebnost vln (ze základní školy víme, že vlna obchází překážky srovnatelné s její vlnovou délkou), takže každý panelák či kopec v cestě je okamžitě znát na kvalitě spojení. Ovšem tyto vlny mají také úžasnou schopnost se všelijak odrážet, takže například v údolí se spojíte téměř kdykoliv a kamkoliv, ale na úkor kvality přenosu.

Na otázku "Jaký je dosah?" tedy neexistuje jednoznačná odpověď. Vždy to velice závisí na terénních podmínkách – v husté městské zástavbě to může být 500 m, v hustém lesním porostu 1-2 km. Naproti tomu z kopce na kopec jdou navázat překvapivě dlouhá spojení, dokonce mezi rádioamatérama existuje soutěž v navázání nejdelšího kontaktu bez upravených PMR, takzvané DX (rekord drží Španělé s 326km, s poupravenými stanicemi se povedlo dokonce spojit mezi Velkou Británií a Holandskem na vzdálenost 536km!).Právě velká náchylnost ztrácení signálu přes překážky vede k nejčastějšímu konfliktu GL. Proti tomu jde bojovat dvěma způsoby – buď zvýšíte výkon, nebo vyměníte anténu. Na internetu existuje spousta návodů jak si vyrobit svojí směrovou anténu, ale přesně tyto případy jsou zmiňovány v GL – "Výkon je omezen na 0,5W, anténa je neoddělitelná a nesmí se používat externí". Tím máme utrum (oficiálně). Ale pravdou je, že pro airsoft nám dosah na 2 km bohatě stačí. Většinou se používají jen jako komunikace uvnitř družstva, maximálně mezi fireteamy. Na vyšší úroveň komunikace už nejsou moc vhodné vzhledem k potřebnému dosahu a lehkému odposlechu.

GL povoluje provoz pouze na osmi kanálech. V některých případech se můžete setkat i s deseti či dvanácti kanálovými vysílačkami, ale ty asi u nás nekoupíte, pouze v zahraničí, kde je povolen provoz na těchto kanálech. Každý kanál má svojí frekvenci, které jsou následující:

1. kanál – 446,00625MHz
2. kanál – 446,01875MHz
3. kanál – 446,03125MHz
4. kanál – 446,04375MHz
5. kanál – 446,05625MHz
6. kanál – 446,06875MHz
7. kanál – 446,08125MHz
8. kanál – 446,09375MHz

Tyto frekvence zde uvádím, protože když si koupíte nějakou vysílačku v zahraničí (spíš v zámoří), tak si zkontrolujte na jakých frekvencích má jednotlivé kanály. Pokud se vám nebudou shodovat čísla frekvencí, tak se na zdejších PMRkách nedomluvíte. Také si všimněte jak je tato frekvence "napráskaná" – rozdíl mezi kanály je pouhých 12,5 kHz.

PMR jsou určeny k volnému použití široké veřejnosti, takže v některých místech (hlavně ve městech) může být na kanálech dost těsno. Zkuste si vylézt na nějaký kopec poblíž Prahy a uslyšíte jeřábníky, geodety, rodiny na výletech a řvoucí mimina (u těch šílenců co používají PMR jako chůvičku. Na kanále by totiž neměla vysílat více než jedna radiostanice, protože při příjmu více stanic se toho moc nedovíte. Proto na mnohých radiostanicích jsou funkce subtónů (CTCSS), či jiných kódů (DCS), které vám kanál rozdělí na jednotlivé skupiny.CTCSS funguje tak, že pokud navolíte některý z 38 subtónů, tak vaše radiostanice současně do vaší řeči přidává tón o nízké frekvenci, které neslyšíte (67 - 254,1 Hz mají subtóny a přenášená řeč má 300 Hz - 3 kHz), a tak radiostanic, která má aktivní selektivní volbu je registruje a vpustí jen ty hovory, které mají stejný subtón, na který je nastavena. Zde si musíte dát pozor, protože někteří výrobci nedodržují přesně frekvence subtónů a může se stát, že subtón 21 odpovídá subtónu 22 na radiostanici jiného výrobce (ale stává se to zřídka).

Dále nezapomeňte, že radiostanice, která nemá CTCSS selektivní volbu, nebo jí nemá aktivovanou slyší veškerou komunikaci na kanále. DCS má stejný význam (jen nefunguje na principu analogových subtónů, ale na digitálních kódech), ale rozdělí kanál na 83 skupin.

Moderní radiostanice mají nepřeberné množství funkcí, které se snad nedají ani najednou požít. Navíc se zdá, že někteří výrobci dávají stále nové názvy již známým funkcím a chaosu ještě přispívá také chybný překlad manuálů. Zde bych vám chtěl představit hezký seznam funkcí (i s katalogem radiostanic s popisem) najdete na webu http://www.cbradio.cz. Myslím ale, že ty nejdůležitější funkce člověk pochopí sám, když má radiostanici v ruce.

Při zkoušení vaší radiostanice se vám může celkem jednoduše stát, že navážete spojení s nějakým radioamatérem, proto by bylo dobré si říci pár věcí, jak komunikovat mimo akce, kde je to jen samé "roger, roger that!" :-)

Bylo by dobré si objasnit jen ty nejdůležitější pojmy, které jsou většinou zataženy do pásma PMR radioamatérama a nemají příliš velký význam (v případě malé vzdálenosti spojení), přesto můžou některé věci ulehčit. První věcí se kterou se setkáte je "volačka", tedy jakési jméno. Tím se setká většina z nás už v airsoftu, kde se dávají volací jména podle fonetické abecedy a popřípadě čísla. Radioamatéři používají kombinaci přezdívky a města odkud pocházejí. Pokud jsou mimo své bydliště, tak se za volačku přidá slovo "portable" a místo kde se nachází, takže vždy víte, kde se nachází protistanice (např. "Adam Praha 2 portable Žebrák" – víte že "Adam" z Prahy dvě vysílá ze Žebráku).Dalším velice efektivním způsobem zjišťování polohy jsou takzvané lokátory – celý svět je rozdělen do obdélníků, které se dále ještě dvakrát dělí. Vzniká tím jakási souřadnice, která má výhody ve hrubém výpočtu vzdáleností a směru jednotlivých stanic. Velice podrobný popis lokátorů a jejich použití najdete na stránce http://www.volny.cz/cb16/lokator.htm, kde je i aplikace na určení vašeho lokátoru ze zeměpisných souřadnic.

Před zahájením vysílání je dobré si zjistit, zda již někdo na kanálu nevysílá, abychom se vzájemně nerušili. Stačí pár minutek otevřít Squelch vaší stanice (šumová brána – při zamčení vpouští pouze dostatečně silné signály, takže vám stanice stále nešumí a spustí se jen při hovoru, ale některé slabé hovory může ignorovat), vypnout DCS nebo CTCSS a poslouchat zda již není kanál obsazen, popřípadě se zeptat "Je na kanále volno?". Je vždy nepříjemné pokud někomu přerušíte dálkový hovor jen kvůli bezohlednosti.

Pokud potřebujete nutně vysílat (např. v případě ohrožení), nebo se jen chcete zapojit do diskuse již probíhající na kanále, musíte počkat až některá ze stanic domluví a rychle v pauze plácnout slovo "break" do éteru. Poté by vás měla některá z protistanic vyzvat slovy "Pojď breaku." nebo "Breaku mluv." a pak teprve můžete vysílat. Pravidlem je, že si všichni kolegiálně tykají.

Další hezkou pomůckou jsou takzvané Q-kódy, které urychlují komunikaci, pokud je znáte. Je jich celkem velké množství (jdou bez problémů najít na internetu) a jsou spíše jen pro zapálené radioamatéry, kteří se je naučí s radostí, nicméně je dobré o nich vědět.

A na závěr samozřejmě pár slov ke slušnému chování při vysílání. Nikdy, ale nikdy nemluvte neslušně a nikoho neurážejte. Je to zbytečné a jen tím kazíte radost z vysílání ostatním. Také nezapomínejte, že váš hovor slyší kde kdo a proto nesdělujte důvěrné informace přes vysílačky. Velice problematické je, že spousta lidí používá tyto vysílačky jako elektronické chůvičky na hlídání dětí. Rodiče by si měli uvědomit, že PMRka není zrovna to pravé (nehledě na malou citlivost VOXu – aby se sepnul tak to už dítě musí opravdu řvát hodně), protože pak pláč dítěte slyší celý kanál. Navíc batole jen těžko naučíte zjišťovat volný kanál a na případný "break" taky nereaguje :-( Radši kupte opravdovou chůvičku, která má dostatečně citlivý VOX a menší výkon, takže bude rušit jen v malém okruhu.

Příkladem sabotované snahy radioamatérů obyčejnými blbci je zavést 7. kanál PRM jako nouzový (podobně jako u CB takto funguje 9. kanál), který by sloužil v případě ohrožení a katastrof. Bohužel zde někteří lidé dokázali, že si svobodu jakou jim PMR pásmo přináší vůbec nezaslouží a zcela vědomě zde vysílají.

Celá budoucnost PMR pásma je založená jen na vzájemné toleranci, respektu a dodržování těch nejzákladnějších pravidel slušného chování. Je jen na nás uživatelích, jak se bude tato situace dál vyvíjet a já věřím, že těch, které baví do éteru plácat jen nadávky bude ubývat. Jen tak může sloužit pásmo sloužit všem, bez ohledu na jejich různé zájmy.

Airsoftguns

Tyto informace jsem pro vás ukořistil z protokolu pro radiový kontakt používaný v US army. Z tohoto dokumentu jsem vybral užitečné informace pro airsoft, takže věci jako zaměřování dělostřelectva, volání přímé letecké podpory a volací znaky si probereme jindy.

Armády se potýkaly s koordinací akcí od dob, kdy se bojovalo tak akorát "prknem s hřebíkem", zvlášť u jednotek, které neměly vizuální kontakt s velitelem. Vynález vysílačky, kterou byl schopen člověk nést (polovina 20. století) citelně ovlivnil způsob vedení konfliktů, tak jak je lidé znali. Tehdy se používaly jen na úrovni brigád a výše, ale i to umožňovalo vést operace na poměrně rozlehlé ploše. Velmi rychle bylo zjištěno, že v akci se i přes pečlivé protokoly začne komunikace zvrhávat na série nedorozumění a zkomolených zpráv.


Multi-Band Tactical Radio, nejrozšířenější radio v US army.

V dnešní době jsou vysílačky miniaturizované a levné do té míry, že je může mít každý voják u sebe. Komunikační protokoly se tedy musely změnit. V současnosti mají asi tuto podobu (mohou se drobně lišit v jiných zemích, ale i mezi jednotlivými jednotkami).

Základní pravidla

THINK THEN SPEAK - Nejdřív si rozmyslete komu a co vlastně chcete a potom teprve začněte mluvit.
KISS (Keep It Simple and Short) - Vyhněte se komplexní a květnaté komunikaci. Zprávy musí být jednoduché a stručné.
USE PERIODS - Musíte vždy končit svou zprávu hláškou o jejím ukončení, aby jste se vyhnuli přerušením a okamžitým odezvám.

Aplikace základních pravidel

Když chcete něco sdělit, musíte nejdřív sdělit komu voláte a kdo jste. Samozřejmě, že potom musíte dát najevo, že jste skončily. Pro tento účel se víc než hodí staré dobré "Přepínám" (Snažte se mu ale vyhnout ve zprávě!). A hned tu máme klasický případ:

"Alfo jedna, tady bravo šest. Přepínám." - pokud alfa slyší potom může odpovědět, čímž dá najevo, že je připravena komunikovat - "Tady alfa jedna. Přepínám."

Takže bravo ví, že alfa je na příjmu a může sdělit svou zprávu. To musí provést rychle, aby mohl kanál uvolnit co nejrychleji, a tak umožnit ostatním ho použít. Protože jsou přestřelky velmi rychlou záležitostí, neměl by celý rozhovor zabrat více jak osm sekund. Typický případ špatného sdělení by vypadal asi takto:

"Alfo jedna, bravo šest. Jó to... mám tu bandu nějakejch typasů, no a výš voni vypadaj jako nepřítel. Maš je asi 40 metrů před čumákem nebo tak nějak a je jich asi tak 6... počkej ne... 10. Vypadá to, že jdou tvým směrem, tak sem si myslel, že byses moch trochu stáhnout, aby sme vás mohli pokrejt, a pak to do nich společně vosolit. Přepínám."


Headset s vodotěsným mikrofonem a sluchátkem redukujícím šum.

Sami vidíte to žvatlání a plýtvání drahocenným časem. Daleko lepší je chvíli počkat, něž si uděláte obrázek o situaci a seskupíte slova do této kanonády:

"Alfo jedna, bravo šest. Upozornění! Máte 5 až 10 nepřátel na 12-té 40 před vámi a míří k vám. Stáhněte se o 10 na mé křídlo pro krycí palbu. Přepínám."

Slovíčko "upozornění" není vůbec zbytečné, jak by se mohlo zdát. Dáváte jím na vědomí, že máte velmi důležité sdělení, které by měl slyšet každý na tomto kanálu. Když alfa vyslechne zprávu (budeme předpokládat, že alfa nenavrhne bravu, aby raději ono postoupilo o 10 m vřed) suše odpoví:

"Šest pro jedna. Rozumím 5 až 10 nepřátel 40 na 12-té. Zapadnout na křídlo. Provedu. Přepínám."

Jak zlepšit komunikaci?

Velmi důležitým faktorem je poslechová srozumitelnost používaného jazyka. V tomto ohledu je upřednostňovaná angličtina a to hlavně při dorozumívání v letectví a armádě. Pro komunikaci se používá fonetická abeceda, speciální termíny a hesla. Tento způsob je rychlý a není taková šance, že se přeslechnete. Přece jen náš rodný a krásný jazyk je dosti složitý a má spoustu podobných slov.

Fonetická abeceda

Jedním velkým problémem s písmeny a čísly je, že díky zvukům okolí a radiové interferenci mohou znít podobně. A právě tohle řeší fonetická abeceda. Díky ní se sníží možnost zkomolení nebo přeslechu důležitého údaje (jestli se vám výslovnost čísel zdá divná tak nejste sami).

A- ALPHA
B- BRAVO
C- CHARLIE
D- DELTA
E- ECHO
F- FOXTROT
G- GOLF
H- HOTEL
I- INDIA
J- JULIETT
K- KILO
L- LIMA
M- MIKE
N- NOVEMBER
O- OSCAR
P- PAPA
Q- QUEBEC
R- ROMEO
S- SIERA
T- TANGO
U- UNIFORM
V- VICTOR
W- WHISKEY
X- X-RAY
Y- YANKEE
Z- ZULU
0- Ze-Ro
1- Wun
2- Too
3- Tree
4- Fou-Er
5- Fife
6- Six
7- Sev-En
8- Ait
9- Nin-Er

Speciální termíny

Tyto výrazy hlavně napomáhání organizaci, a tedy zrychlení radiové komunikace.

BREAK - Používá se pro oddělení rozdílných částí rozhovoru. Místo aby jste řekli "Out", použijete naše "Over. Break. Break." To posluchače upozorní, že po skončení zprávy bude následovat další a tedy že nebudete uvolňovat kanál. Často se používá i jako prostředek k nouzovému přerušení probíhajícího rozhovoru a vstupu s kritickou informací. Provedete to jednoduše tak, že počkáte, až na kanálu zazní "over" nebo "out" a vy do éteru plácnete své "BREAK!".

CORRECTION - Říkáte tím: "Udělal jsem chybu v tomto přenosu a začnu od posledního údaje, který jsem řekl správně." Většinou to použijete, když špatně udáte místo nebo směr.

I SAY AGAIN - Znamená, že budete něco opakovat. Možná je vám divné proč se prostě neřekne "repeat" bylo by to přeci kratší. Důvodem proč se "repeat" nepoužívá je ten, že po této zprávě by vám to dělostřelectvo vysypalo za krk (znamená pro artileri: "Opakujte palbu na předešlou pozici.")

MESSAGE (Follows/Ends) - Používá se k označení počátku a konce důležitých zpráv. Abych upřesnil co je považováno za důležité, tak tady je příklad: "Message Follows. Strategic Command authorizes use of force to secure area of operations. Message Ends."

OUT - Označuje konec přenosu. Žádná odpověd není očekávaná ani vyžadovaná.

OVER - Také konec přenosu, ale tentokrát čekáme a vyžadujeme odpověď.

RADIO CHECK - "Jaká je moje síla a čistota signálu?"

ROGER - "Obdržel jsem zprávu a rozumím."

SAY AGAIN - "Prosím opakuj předešlou zprávu."

TIME - Následující sled čísel bude údaj času a data.

WAIT ONE - "Na pár sekund se odmlčím."

WAIT OUT - "Odmlčím se na delší dobu a pak se ozvu."

WILCO - "Obdržel jsem zprávu, rozumím a provedu."

CEASE FIRE - "Palbu všech zbraní zastavit."

FIRE - "Palte na označený cíl."

FIRE AT WILL - "Palte dle uvážení."

WEAPONS FREE - "Jste oprávněni použít zbraň."

WEAPONS HOLD - "Palte pouze pokud jste napadeni."

WEAPONS SAFE - "Nejste oprávněni použít zbraň."

FLANK - Znamená křídlo nebo týl jednotky. Taky se používá jako sloveso "to flank", tím je myšlen přesun na pozici odkud můžete střílet nepřátelské jednotce do zad nebo na křídlo.

BOGEY - Neidentifikovaná jednotka.

TANGO - Terorista, čily cíl.

FRIENDLY - Jednotka kladně identifikovaná jako přátelská.

ENEMY - Prostě nepřátelský cíl (tank, vrtulník, voják, atd.)

OPFOR - OPposition FORce - další výraz pro zlé hochy.

GO LOUD - Tichý postup už není nutný. Povoluje použití zbraní bez tlumičů a jednotka může používat baterky nebo jiné zdroje světla.

INBOUND - "Jdou proti nám."

OUTBOUND - "Jdou od nás."

(číslo) O'CLOCK - Vyjádření směru za předpokladu, že jste všichni otočeni čelem na 12 hodinu.

ECHO ECHO - "escape and evade." Tento příkaz se používá, když už není nadále možné vést organizovaný ústup. Říká jedinci, že každý už je sám za sebe a nemůže tedy čekat ani palebnou podporu. Ani nevíte, jak se vám začne vařit krev, když to slyšíte do sluchadel.

RALLY (at) - Setkání na předem určeném místě (rally point).

CONTACT - Boj nebo potyčka s nepřítelem.

BREAK CONTACT - Jednotky musí okamžitě přestat aktivně bojovat s nepřítelem a stáhnout se od něj. Není to ale vždy ústup. Často se používá k tomu, aby se vyklidil prostor pro dělostřelecký zásyp nebo vrtulníkům. Pro airsoft je použitelný další hledisko, a tím je přeskupení jednotek následované úderem.

RETREAT - Přerušit kontakt s nepřítelem a organizovaně (hlavě co nejrychleji ) se stáhnout do bezpečí.

AMBUSH - Zaútočit z předem připravených pozic na nepřipraveného nepřítele.

VISUAL - Říkáte, že jste schopen přímo vidět nepřítele.

MIKE - Prostě metr

KLICK - Kilometr

DOWN - Mrtví, není akceschopný. Opět malý příklad: "I've got 3 down and we've still got significant contact." Nebo: O"pfor has 2 down and one maneuvering to our flank."

DRY - Bez munice, baterie, plynu.

RADIO DARK - Zákaz použití radia do odvolání.


Tak stímhle se bát pod vodu nemusíte.

Shrnutí

Tento článek měl za úkol podtrhnout pár pravidel ohledně udržování radiového kontaktu, ale pravda je taková, že si po nějaké době každá jednotka vytvoří více či méně odlišnou skupinu hesel a termínů. Dodržování protokolu kvůli protokolu je bláznovství. Když jsme začínaly s rádiovou komunikací v angličtině, bylo to dost toporné, ale musím říct že nám to přešlo rychle do krve. Hra tím dostane úplně jiný spád (hlavně, když je schopný velitel). Není to jistě jediná cesta, ale nám se zdála snadnější než vymýšlení vlastních termínů. Na tomto místě bych chtěl poděkovat za poskytnutí informací adminovi www.airsoftretret.com a za pěkné obrázky www.specwargear.com. Pokud máte další dotazy, tak se buď ptejte mě, nebo zkuste nahlédnout do US Army Training Manual 24-18.

 
Velký díky a taky velká omluva patří Deltě Trutnov a obchodu Airsoftguns.cz,hlavně za jejich články o deltě a zbraních, takže díky moc..